14 Mayıs 2016 Cumartesi

Berlin Gezisi - Avrupa notları 1

Normalde istenince mutlaka zaman yaratılıyor ama istemek burada en önemli şey. Bu sene hayal defterime Yurtdışına çıkıp yeni yerler görecem diyerek başladı. Bunuda doğru zamanda ve içimden geldiği anda hissederek yazmıştım. Nitekim Ocak ayı içinde Eşimin Bir Berlin seyahati olacaktı . Hadi birlikte gidelim diye başladı, normalde hiç çıkmamıştım yurtdışına ve çıkmak için can atıyordum. Harika bir fırsat olacak diye atıldım. İlk başta Berlin bilemedin Bremen şehrine gideriz dedim (en yakın yer) sonra hayaller ve istekler çoğalınca 3 ülke ile bitirdik tatili :) Benim için harika bir deneyim oldu. Seviyorum yeni yerler görüp tarihi kokuyu çekmek içim.
Rotamızı 2 gün Berlin, 3 gün Amsterdam ve 2 günde Brugge ve Brüksel yaparız dedik. Ocak ayın da başladığımız tatil planına 4 ay sonra kavuşacaktım. Haklısınız epey bir vardı :)

Burada yazacaklarım ilk yurdışına çıkanlar veya çıkmış olanlar için kendimce değerlendirip kısa ve öz bir şekilde anlatacam.

** Yurtdışına çıkmadan güzel bir rota hazırladım. Berlitz seyahat kitabı edindim tek tek gidilecek yerleri işaretledim. Blog yazarlarında yemek yerleri Foursquare iyi yeleri işaret koydum. En önemliside güzel bir navigasyon app buldum. Citymapper mutlaka indirilmesi gerek. Çünkü 7 günlük seyahat boyunca kimseye acaba burası nerede diye yol tarfi istemedik. Binilecek tren koduna, durağına, saatine, yürüme mesafesine kadar söyledi.

İlk rotamız BERLİN " Doğu ve Batı "

Thy yolunun el bagajı için hazırladıkları kılavuzu okudum. Sonradan sıkıntı sorun çıkmasın diye.
Passaport işlemlerini hallettik. Ucağa bindik, Havalalanı 20 dk şehir merkezine taksi ile . Filistinli bir taksi bizi 20 euro ya götürdü. Bisiklet kullananlara ayrı bir saygıları var. Otelle bırakıp eşyaları direk Tren istasyonuna yöneldik .

** Merkezi bir yerde kalmak herzaman için avantajmış. Berlin Hauptbahnhof tren istasyonuna çok yakın olduğumuzdan birkaç bilgi alarak ilk durağımız Kurfürstendamm tren istasyonu oldu. ( En uzak yerden başlayalım dedik).  Hava buz 26 Nisan olmuş ama bizim gittiğimiz hafta herhalde Avrupa kışı yaşıyordu. Berlin de beremi çıkarmadım. Neyse Şükür yağmur yoktu. Güneşde kendini göstermişti. 

** İntercity otel ulaşım için kaldığınız gün sayısı kadar bilet veriyor. Tren istasyonun da hiçbir güvenlik görevlisi yok. Biletleri basmamış için makinalar yok. Yanlayacağınız kim kime düm düma çok şaşırdım. Bizde böyle bir uygulama olsa kimse bilet almaz. Beleş sonuçda ama oranın halkı biletleri yanında güvenlik görevlileri geziyormuş sivil olarak gözüne kestirdiklerine biletlerini soruyor yoksa 70 Euro para cezası varmış. Yinede Türkiye için biraz uzak bir sistem, Bizde bile yaşlı annesinin 65 yaş üzeri kartını alıp geçenler var :)İlk durak Kaiser Eark ; Yıkık Kilise (savaşta zarar görmüş anıt kilise)
 
YIKIK KİLİSE
Eşimle söyle bir karar aldık zaman kısıtlı olduğundan müzelere girmiyecektik. Çünkü onlara girmek içindekilere tek tek bakmak gerçekden de zaman alıyor. Dış mimarısı bizim için yeterli olacak dedik. İyiki öyle yapmışız çünkü seyahat böyunca tüm yerleri gezemezdik.

Sonra sırası ile orada bulunan görülmesi gereken yerlere doğru yürüdük. Kurfürstendamm Avm lerin cadde mağazalarının oldugu büyük bir meydan KADEWE alışveriş merkezi var. En üstte çıkıp manzarağı seyredebilirsiniz.

O civarı gezdikden sonra citymapper start ve end ile gideceğimiz yeri yazdık. Müzeler adasına göre rotamız buraya gitmek için ulaşımı kullanmayalım yürüyerek giderz dedik. Normalde heryer yürünebilir. Yolumuzun üzerinde

 • Alexanderplatz; Yerlilerin deyimiyle “Alex” , Mitte bölgesinin en bilinen, merkezi meydanı geldik. Burada TV kulesi de bu meydana yer alıyor...

Rotes Rathaus Berlin Senatosu'nun ile Belediye Başkanlığı'nın bulunduğu bina ) , Fernsehturm
*** Müzeler Adası na geldik.

Berliner Dom, Altes museum, Pergamon Museum, Zeughaus, Bode musesum
• Pergamon Museum; Bergama Arkeoloji Müzesi (Ünlü Bergama tapınağı burdadır.) İçerisi çok büyük ve değerli heykeller var. Vaktiniz varsa gezilebilir.

• Berliner Dom; Berlin Katedrali, çok güzel ve ihtişamlı. Bahçeside bi o kadar güzel. Bence gezilmesi gereken önemli bir yapıt.

• Alte Nationalgalerie; Eski Ulusal Müze (sanat müzesi)
Meydan o kadar güzel ki, kanal turu yapabilirsiniz.  Heykellerle fotoğraf çekebilirsiniz. Bahçelerinde gezinebilirsiniz.

Artık yorulmuştuk ve yemek yeme saatimiz gelmişti. Oradan yine rotamızı belirleyip Unter den Linden yoluna gidelim dedik. Burasıda cad. mağazaların ve lüks yerlerin olduğu bir cad. Bizim Etiler, bağdat cad gibi bir yer. Thai mutfağı severseniz ben Chai Thai tavsiye ederim. Özellikle Thai ye özel (Singha) Birası çok iyidi.Hava kararmış ve bizim ayaklara Karasular inmişti. Dönüş için S-Bahn bindik ve otelimize geri döndük. Yarın sabah tek başıma Berlin'i gezecektim ve eşim Hannover de fuara katılacaktı. Akşam 16,40 trenine binip Amsterdam yolcusuyduk.

Sabah 09:00 da tek başıma düştüm yollara. İlk başta Berlin Hauptbahnhof tren istasyonu ama 4 katlı mağazalar var. bende buraya gidip sabah kahvaltımı yapayım dedim.

*** Bu arada otelli Intercity tavsiye ederim konumu ve diğer yönleri ile gayet iyi. 
 
 *** Tiergarten; kentin en büyük parkı ve mesire yeri burayı biraz gezdim. güzel bir park yani esası daha güzel olabilir. Çünkü çimenlerin bazıları kurumuş ve hiç çiceklendirme yok. Bizde en ufak bir park bile çimen ve çiçek o yüzden biraz garibime gitti.

• Brandenburg Kapısı,
• Reichstag,  Tepesinde camdan bir kule var. Buraya çıkıp gezebilirsiniz. Önündeki parkda oturup birşeyler yiyebilirsiniz.
• Siegessäule; Zafer Sütunu
Brandenburg Kapısı

Reichstag

 Birkaç dükkan var hediyelik eşya bakabilirsiniz. Kahve yerleri var bol bol burada epey bir zaman geçiyor orasıda burasıda derken saat ilerlemişti. Çünkü 16: 40 da tren istasyonunda olup amsterdam trenine yetişmek gerek hali ile ben 1 saat önce orada olayım ki bir sorun çıkmasın diye saate bakıyordum. Neyse citymapper ile yol rotamı yazıp gideceğim adres

• Holocaust-Mahnmal; Holokost (Yahudi Soykırımı) Anıtı
Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı 19.000 metrekarerlik bir alana yayılmış 2.711 adet beton bloklardan oluşmaktadır.Buddy Bears (Dost ayıcık), kişisel olarak boyanmış, 2 metre boyunda bir ayı heykelidir.
Hepsi el boyaması ve değiyik yerlerde bulunuyor caddelere koymuşlar. Zaten Berlin'in simgesidir. 

Potsdamer platz meydanı burada Sony Center Sony Merkezi, birçok mağaza, restaurant. lego merkezleri, mall of Berlin avm, gibi yerler vardı.
East Side Gallery; Barış Anıtı, Berlin Duvarı'nın günümüze dek yıkılmamış en uzun parçadır.
Burayı incelerken duvarın üzeri sırf çilek dolu dedim herhalde bir anısı var yanımda da çilek vardı bende yapıştırdım üzerinede isimlerimizi yazdım.buranın hemen karşında büyük bir avm var • Mall Of Berlin diye oraya girip kızıma birşeyler bakayım dedim. Avrupa çok pahalı türkiye parası ile karşılaştırmamak gerek ama kaç kere gideceğiz gitmişken güzel bir şey varsa alalım istedim. Tabiki çok güzel orijinal değişik şeyler var.Buradan çıkıp solla döndüğünüzde köşede birkaç yapı göreceksiniz isimlerini bilmiyorum ama belediye sarayı gibi yerler köşeye geldiğinizde bir bir resim sizi bekliyor olacak. Şimdi ismini hatırlayamadım araştırdım internetten ama bulamadım. Aşağıda resmi var hemen onun araka tarafı

• Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvar. Zaten hemen farkedeceksiniz iki yaka ne kadarda geri veya gelişmiş olduğunu Batı tarafı daha gelişmiş.

Berlin Duvarı


 Burada da bir sürü müze ve sanat atölyeleri var.

 • Checkpoint Charlie,  Berlin duvarı ve Checkpoint Charlie sınır kapısı ilgili tarih müzesiBuraya gitmek için Stadtmitte durağında inebilirsiniz. Yürüyerekde gelenebiliyor benim gibi. Burada askerler turistik amaçlı halen duruyor. Fotoğraf çekebilirsiniz veya kostüm giyerek çektirebilirsiniz.

• Einstein Cafe, oranın meşhur kafelerinden bir tanesi elmalı tartları güzel. Birkaç yerde zaten şubeleride var. 
• Topografe des Terrors 
• Martin Gropius Bau
 


• Thierry Noir Car sokak sanatçılarının boyadıkları arabalar. Hepsi birbirinden tatlı ve renkli. Bunlarla hatta saatlik olarak kiralayıp birkaç tur atabiliyorsunuz. Değişik bir deneyim olabilir. 

Oradan çıkıp rotamı belirleyip gene yüreyerek


Deutscher Dom, Berlin'in Gendarmenmarkt meydanında Französischer Dom karşısında yer alan Yeni Kilisenin halk arasında bilinen ismi.
 ( Konser salonunu her iki yanında aynı iki tane mevcut) hali ile orayı epey bir güzelleştiriyorlar. 

 


Hauptbahnhof tren istasyonuna ve oradan da 14. perondan Amsterdam trenine binme saatim gelmişti. Yaklaşık 1 saat önceden istasyona vardım. Birkaç alışveriş yapıp peronda yerimi aldım. 

İlk durak olan Berlin seyahatimiz benim için gayet güzel geçti. Heryeri gezdiğime inanıyorum. 2.yazım Amsterdam olacak. 

*** Kısaca; 1 gün tek başıma gezdim gayet keyifli idi. Ulaşım heryere var. Siz sadece rotanızı belirleyin. İlk başta karışık gelsede sonradan alışıyorsunuz. Bilet almamazlık yapmayın güvenlik veya kontrol yok diye 70 euro ceza vermekde var. Bisiklet kullananlara dikkat edin heryerden çıkabiliyorlar. Merkezleri bile iş saatinde kalabalık değil, korna sesi hiç duymadım. Değişik tatlar ve biralar tadın. En çok mavi tonlarını seviyorlar giysilerinde. Almanya da tahta oyuncaklar çok moda el yapımı tahta minik evler veya süs eşyaları alınabilir. Avm lerde çok dilenci var özellikle yemek yerlerinde biraz dikkat veya sokak satıcıları. Parkları ve bahçeleri biraz bakımlı olabilir. Metrolar ve traw. çok hijen değil ve eski (bizim daha yeni yeni yapıldığından fark var ).

1 yorum:

  1. Keyifli geçsin tüm seyahatin harika karelerle buluşturdun bizi .sevgiler.

    YanıtlaSil